دیزباد وطن ماست

تقدیر از رئیس شورای اسلامی دیزباد؛ مهندس محمود کردی

«دیزباد وطن ماست»- در واپسین روزهای فعالیت های شورای دور چهارم و آغاز فعالیت شورای دور پنجم دیزباد هستیم و به این بهانه می خواهم مروری بر فعالیت یکی از برجسته ترین شخصیت های دیزباد امروز داشته باشم. شخصی که تلاش های او و تیمش در طول چهار سال باعث تحولات اساسی در دیزباد شد.

پیش از شروع می خواهم بگویم رهبران در دیزباد همانند حرکت پرندگان مهاجر طی مسیر می کنند. ابتدا یک پرنده در راس قرار می گیرد و سپس او به انتهای صف می رود و دیگری وظیفه او را در ابتدای صف بر عهده می گیرد. این حرکت همچنان ادامه پیدا می کند تا گروه به سلامت به مقصد می رسند. بنابراین تغییرات ایجاد شده در ساختار مدیریت شورای اسلامی دیزباد نوید بخش تغییرات و البته امتداد حرکتی است که در جهت توسعه پایدار دیزباد انجام شده و ان شاء الله ادامه خواهد یافت.

انگار همین دیروز بود که مسجد دیزباد پذیرای میهمانانی از مسئولان و دیزبادی ها بود تا دور چهارم شورای اسلامی دیزباد فعالیت خود را شروع کند. سخنرانی که در آن قول هایی به مردم دیزباد داده شد. چهار سال بعد وقتی دور چهارم در آستانه اتمام بود، دوباره گزارشی داده شد از اقدامات انجام شده و این بود نتیجه یک تلاش چهارساله از یک مدیر موفق دیزبادی به نام مهندس محمود کردی که اینک در کنار تیم شورای در دور پنجم حضور خواهد داشت.

مدیریت دیزباد قلب بزرگی می خواهد. مدیریت دیزباد دیدی عمیق می خواهد. مدیریت دیزباد نگاهی بسیط می خواهد. مدیریت دیزباد آگاهی زیادی می خواهد. مدیریت دیزباد شناخت عمیقی از مردم می خواهد. مدیریت  دیزباد سعه صدر می خواهد. مدیریت دیزباد تلاش جهادی و عزم راسخ می خواهد. مدیریت دیزباد تجربه و عمق می خواهد. اینها چیزهایی هستند که به طور کامل در مهندس محمود کردی وجود دارد. و اینها بودند که باعث شدند که علیرغم همه مشکلات دیزباد خودش را از زیر خرواری از مسائل بیرون کشید و توانست به عنوان یک روستای پیشرو در کشور مطرح شود.

نگاه وی به مردم نگاهی جزم اندیشانه نبود. وی هرگز صورت مساله را پاک نکرد. بلکه بیشتر به دنبال پیدا کردن راهکار با روش های عقلانی می گشت و نهایتا توانست این راه کارها را پیدا کند. وقتی به عمق کارهای انجام شده نگاه می کنم، می بینم دیزباد دچار استحاله شده است. اگرچه هنوز این سیر تطور نیاز به ادامه دارد تا به کمال خود برسد، اما آنچه به دست آمده حقیقتا شایان تقدیر است. 

حقیقت اینجاست که با همه تلاش های دوره های قبلی شوراها و دهیاری های سابق، دیزباد داشت مراحل مرگ خود را طی می کرد تا به نقطه صفر برسد. نقطه ای که دیگر کسی علاقه ای به حضور در روستای پدری و مادری اش نداشته باشد. اما یک تحول باعث شد که دیزباد مسیر خودش را پیدا کند.

بهره گیری از خرد جمعی، نگاه علمی به مسائل و شخصیتی که در چشمانش می توان عشق به دیزباد را دید، بهترین گزینه هایی بودند که در مهندس محمود کردی و سپس در تیمش جمع شده بودند و باعث شد این حرکت به ثمر بنشیند.

در این تیم محمد شریف خافی، مردی خاکی و صادق حضور داشت. شخصی که خدمت بخشی از شخصیت اوست. و امروز توسط مردم دیزباد برای قرار گرفتن در راس هرم حرکت دیزباد انتخاب شد. یک مجموعه بدون یک مدیر مالی که بتواند سرمایه ها را در عین امانت مدیریت کند، نمی تواند مسیرش را پیدا کند. این چیزی بود که در محمد شریف خافی وجود داشت و باعث قوت تیم شورا شده بود.

حسنعلی گنجعلی، مردی با تجربه، هنرمند، خوش ذوق، ادیب و دانا که مردم آمیزی در خونش است، در این گروه باعث تثبیت وضعیت شورای اسلامی دیزباد شد. تیم در این نقطه به وضعیت مطلوب رسید.

و باید در اینجا از مهندس محمود کردی و تیمش برای این داشته ها و این تلاش ها تشکر کنیم. تلاش هایی که خودش را در نتایج کار نشان می دهد. و می توان در مقایسه هایی آن را به روشنی ملاحظه کرد.

امسال در نوحصار میهمانانی از مناطق دیگر کشور داشتیم. وقتی از فعالیت های شورای اسلامی می گفتیم، می گفتند در روستای ما که اساسا شورا کاره ای نیست! ما خودمان تصمیم می گیریم و شورا فقط مهرش را می زند. این تنها بخش کوچکی از یک مقایسه است.نهایتا سال 1392 به سال 1396 رسید و قرار است این تیم با ترکیبی جدید به دیزباد 1400 برسد. دیزباد وطن ماست ضمن عرض تبریک به تمام مردم دیزباد و اعضای جدید شورای اسلامی، امیدوار است که بتواند همچون گذشته در مسیر توسعه پایدار دیزباد در کنار رهبران دیزبادی باشد.

این حضور حضوری بله قربان گویانه نیست. همانطور که پیشتر نیز نبوده است. در واقع دیزباد وطن ماست، زبان گویای مردم دیزباد است. کسانی که تریبونی برای بیان حرف هایشان ندارند. بنابراین امیدواریم که اگر سخنی در این مدت گفته شد که به مذاق خوش نیامد، این را نه حرف های عادل بلکه حرف های مردم بدانید.

امیدواریم که همچون همیشه پاسخگویی را در راس فعالیت ها قرار بدهید، تا همانطور که در طی این چهار سال مردم همیشه احساس کرده اند برای کرامت انسانی شان ارزش قائلید این احساس باقی بماند.

ما هنوز در ابتدای راه هستیم. قطعا نیاز به قوت گرفتن رسانه ها داریم. رسانه های جدیدی که به زودی راه اندازی می شوند، قطعا در کنار دیزباد وطن ماست خواهند بود. در عین حال نگاه انتقادی کمک خواهد کرد که فضای دیالکتیک توسعه دیزباد قوت بگیرد.

امسال درتقویم دیزباد وطن ماست به نام توسعه پایدار- اخلاق جهانشهری معرفی شده است. این بدین معناست که توسعه پایدار نیازمند یافتن نقاط اشتراکی است که میان مردم دیزباد پل می زند. شورا این نقاط را به خوبی شناخته است. اما در عین حال باید مراقب باشد که مبادا این نقاط مشترک به هویت متکثر دیزباد لطمه بزند. دیزباد امروز نیازمند روحیه کثرتگرایی است که در طول تاریخش داشته و امروز باید آن را حفظ و تقویت کند.

امیدواریم که نگاه ها در این دوره فراتر از نگاه های محلی و ملی، به نگاه های بین المللی و جهانی گسترش یابد. دیزباد باید دیده شود و دنیا باید تلاش مردم دیزباد را ببیند. بنابراین سعی کنیم تا این فضا را با رسانه ها و بهره گیری صحیح از آن تقویت کنیم.

در این رهگذر شما را همراهی خواهیم کرد. فقط از شما حسن نیت، شفافیت و مهرورزی تان را می خواهیم. چیزی که برای ادامه راه نقش محرک را بازی خواهد کرد. تا این کشتی بر امواج صحیح قرار گیرد و به ساحل نجات برسد.

نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
سلام وتشکر از اقای مهندس کردی فقط یک چیز میتوانم عرض کنم محافظه کارترین شورا همین شورا با ریاست مهندس کردی است در حال حاضر دیزباد بنا به وسعت پر پرونده ترین روستا از نظر اختلافات در دادگاه زبرخان است اختلافاتی که چه ملکی و چه اخلاقی است و میتواند در دیزباد حل شود و به وجهه ی فرهنگ دیزباد لطمه ای وارد نشود اما بزرگان دیزباد که خود را به متنانت و خدمت در اذعان مطرح میکنند این مشکل را نتوانسته اند حل کنند و به یک سندرم خطرناک که آینده ی دیزباد را تهدید میکند تبدیل شده است به امید روزی که عمل گرایان جای خود را به محافظه کاران و شعار دهندگان بدهند.
سه‌شنبه 7 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 04:15 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام و تشکر از این هم ده دیاری محترم ، مطمئنا هر دیزبادی خردمندی که خود را در قبال مسائل روز جامعه مسئول بداند از اینگونه مسائل ومشکلات متاثر ومتاسف است ، امیدوارم ایشان نیز جزء همین گروه باشد لازم است جهت اطلاع ایشان مواردی را اضافه کنم :
-رفع اختلافات مردم ، قبل از انقلاب برعهده خانه انصاف بوده وبعد از انقلاب بر عهده شورای حل اختلاف است
- شورای اسلامی دارای وظایفی تعریف شده است ودر چارچوب آن فعالیت می نماید وحق دخالت در امور دیگران را ندارد
-چقدر بجا خواهد بودچنانچه این دوست عزیز ، دارای نظراتی کاربردی و اثرگذار هستند از نزدیک با شورای حل اختلاف در میان بگذارند وضمنا با نحوه کار آنها وانبوه مسائل ومشکلات موجود دیزباد نیز آشنائی پیدا کنند وقدری وارد ریز مسائل گردند
-مسائل ومشکلات امروز جامعه دیزباد وبلکه فراتر از آن ، دارای طیفی وسیع وسردر جوانب مختلف دارد وطی ده ها سال وبه تدریج بوجود آمده است وبسیار ساده اندیشی و یا . . . است که راه حل آنرا از 3-4 نفر درخواست نمود
- پیشنهاد می گردد این دوست محترم دردو ویا سه مورد از اینگونه مسائل اختلافی که مربوط به اطرافیان وبستگان خودش می باشد ورود پیدا کند تا آنموقع بتواند بر نظریه اش قضاوت نماید
-خوب است این دوست عزیز بدانند این شورا در فعالیت های آموزشی وفرهنگی در ردیف روستاهای برتر کشور قرار دارد ولازم است ، ایشان قدری به گذشته دیزباد برگردند وهمچنین سری به سایر روستاها بزنند تا با اطلاع بیشتری نظرات خود را ارائه نمایند
- جهت مزید اطلاع ایشان ، بیشترین وقت وانرژی شورا طی چهار سال گذشته مصروف برقراری نظم وانظباط و آموزش مردم در مسائل مختلف شده که غالبا به زبان هنر بوده است
-شورا همانند گذشته به فعالیت هایش در مسائل مربوط به توسعه اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ، عمرانی ، زیست محیطی ، ورزشی ، بهداشتی ، امنیتی ، اطلاع رسانی و . . . ادامه داده واز تمامی نظرات صادقانه ، عالمانه وخردمندانه استفاه خواهد نمود