دیزباد وطن ماست

نامگذاری کوچه باغ ها؛ اهمیتی چندگانه در دیزباد

«دیزباد وطن ماست»- شورای اسلامی دیزباد در پیامی از کلیه دیزبادی ها برای اعلام نظر در خصوص نامگذاری کوچه باغ های دیزباد دعوت کرد.

به گزارش دیزباد وطن ماست، این اقدام یکی از مهمترین اقدامات فرهنگی در دیزباد است که در این نوشتار به ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت.

در واقع می توان گفت که نامگذاری کوچه های دیزباد تنها از بعد توسعه روستایی اهمیت ندارد بلکه یک موضوع بسیار مهم است که از چندین جنبه حائز اهمیت می باشد.

از جنبه سیاسی وقتی افراد به دیزباد می آیند، توجه به شعائر دینی و اسلامی و انقلابی بسیار اهمیت دارد. وقتی کسی به دیزباد می آید، با آن مهملات و حرف های خالی از حقیقتی که در شایعه ها برای دیزباد گفته می شود، ذهنیتی دارد که با دیدن اولین تابلو در دیزباد می تواند آن ذهنیت تقویت یا متوقف شود.

از جنبه فرهنگی، دیزباد نام های بزرگی دارد که اگر در نامگذاری های کوچه ها و مناطق به کار گرفته نشود، این میراث غنی به فراموشی سپرده خواهد شد.

از جنبه اجتماعی، دیزباد دارای تقسیم بندی هایی است. این تقسیم بندی ها اگرچه قطعیتی در مورد شاخص های جمعیت شناختی دیزباد ندارد، اما می تواند نشانگر بافت جمعیتی غالب مردم دیزباد در آن مناطق باشد. به عنوان مثال شما در بالاده و موده و ته ده می توانید نگرش های متفاوتی را ببینید.

اگرچه این نامگذاری با این رویکرد باعث تقویت کلیشه های ذهنی نسبت به مردم مناطق دیزباد می شود، اما به نوعی می تواند به شناخت بهتر مردم نیز کمک کند.

از منظر اقتصادی نامگذاری کوچه ها باعث بخش بندی دیزباد می شود، یعنی مناطقی به عنوان منطقه مطلوبتر و قیمتی تر و مناطقی به عنوان منطقه ضعیف تر مشخص شود. این مساله اگرچه در حال حاضر نیز در همه جا وجود دارد اما وقتی نامگذاری ها انجام شود، تفاوت ها تقویت خواهد شد.

در نهایت به نظر می رسد باید با توجه به این ابعاد نامگذاری ها توسط کمیته ای صورت پذیرد که جنبه های مختلف کار را به دقت بسنجند. این جنبه ها عبارتند از:

1. اعتقادات و زمینه های مذهبی مردم دیزباد و ایجاد توازن میان بافت نامگذاری شده و پراکندگی جمعیتی مردم در آن منطقه

2. شخصیت های برجسته دیزباد: خاکی خراسانی، رقامی خراسانی، ملا حسین دیزبادی، فدایی خراسانی و ... (این افراد باید شناسایی شده و در نامگذاری ها با توجه به اهمیتی که دارند برایشان اقدام شود. به عنوان مثال خاکی و فدایی در رتبه اول و دوم قرار می گیرند.

3. مکان های مهم دیزباد. برخی مکان ها نام های تاریخی دارند که این نام ها در روایت های باقی مانده در تاریخ شفاهی مردم دیزباد درج شده اند. مثلا چشمه رضو قلی که محل حرکت خاکی خراسانی در طی طریق نوحصار بوده است. چشمه چله، راه حج و ...

4. خانواده های بزرگ دیزبادی: در دیزباد نام خانوادگی بر اساس ریشه های اشخاص به آنها داده شده است. بگذریم که برخی فامیلی ها نیز به دلایلی تغییر کرده است. اما خود نام های خانوادگی دیرین مردم دیزباد می تواند نام هایی برای کوچه های دیزباد باشد. نام خانوادگی عراقی، کردی، میرشاهی، غریبی و ... از این دست هستند.

5. شخصیت های مهم یک کوچه: نام شهدا و مسئولانی که برای سال ها خدماتی به مردم می داده اند. مثل کدخدا آقاجان، یا شهید امین میرشاهی می تواند نام یک کوچه در دیزباد شود.

6. نام های مهم برای دیزبادی ها، در میان مردم دیزباد برخی از شعرا و دانشمندان دارای ارزش ویژه ای هستند. سنایی غزنوی، ناصر خسرو قبادیانی، رودکی سمرقندی، فردوسی، حافظ و مولوی از این دسته هستند.

7. نام محصولات کشاورزی مهم دیزباد می تواند عنوان دیگری برای نامگذاری کوچه ها باشد. کوچه گیلاس، انگور و ...

در همه این نامگذاری ها باید در نظر داشت که کوچه ها در یک مسیر باید نام هایی همردیف هم داشته باشند. مثلا اگر در یک مسیر اصلی کوچه ای با نام میوه شروع می شود، باید مسیر تا انتها وحدت رویه داشته باشد. یعنی مثلا اگر می خواهیم یک راستا را نام اندیشمندان دیزبادی را بگذاریم، باید کوچه ها به ترتیب خاکی خراسانی، فدایی خراسانی، حسین ملا بنیاد علی، رقامی خراسانی و ... باشد.

نامگذاری ها باید ابتدا بر روی نقشه طراحی شود و بعد از مشخص شدن تعداد مکان هایی که می خواهیم به آنها نامی را اطلاق کنیم، نامگذاری طی یک تحقیق صورت پذیرد.

امیدواریم که شورای اسلامی با درایت تمام این اقدام بسیار مهم را در دیزباد مدیریت و آن را اجرا کند.نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
سلام .
خداقوت خسته نباشید.
شنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 05:46 ب.ظ
امتیاز: 0 0